Otázky a odpovědi

 

MUDr. Kateřina SvojanovskáNa otázky odpovídá MUDr. Kateřina Svojanovská
gynekologická ambulance GYNFIT


Otázka: Jaké jsou běžné příznaky PMS?
Odpověď: Nejčastější premenstruační příznaky zahrnují změny nálady, úzkost, podrážděnost, depresi, únavu, zvýšenou chuť na jídlo, nafouklost, bolest a napětí prsou. Podívejte se na část o příznacích na těchto stránkách pro podrobnější přehled.

Otázka: Co způsobuje PMS?
Odpověď: Vědci stále studují příčiny PMS. Doposud je známo, že všechny ženské hormony kolísají v průběhu menstruačního cyklu a ženy, které trpí závažným PMS mohou být více citlivé na tyto změny jak fyzicky, tak psychicky.

Otázka: Co je estrogen a progesteron a jaký mají vztah k PMS?
Odpověď: Jsou to dva hormony, které tvoří vaječníky ženy. Kolísání hladin těchto hormonů v rámci menstruačního cyklu pomáhá připravovat Vaše tělo na těhotenství nebo způsobuje menstruaci. U žen s PMS mohou tyto hormonální změny spouštět psychické a fyzické příznaky.

Otázka: Jak můj lékař diagnostikuje PMS?
Odpověď: Váš lékař bude pravděpodobně chtít zhodnotit Vaše příznaky a jaký mají vztah k Vašemu menstruačnímu cyklu. Bude hodnotit, kdy se tyto příznaky objevují a jak jsou závažné. Použitím PMS testu připravíte tyto informace pro Vaše vyšetření.

Otázka: Bude mi můj lékař dělat krevní testy?
Odpověď: PMS nelze diagnostikovat pomocí žádných krevních testů. Některé základní testy mohou být nezbytné k vyloučení jiných příčin Vašich příznaků, jako je onemocnění štítné žlázy nebo chudokrevnost.

Otázka: Jak se léčí PMS?
Odpověď: Na úpravu PMS jsou často předpisovány léky. Hormonální antikoncepce YAZ má klinickými studiemi prokázanou účinnost v léčbě psychických a fyzických příznaků PMS. Další léky zahrnují antidepresiva ze skupiny SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Pomáhají snížit dopad hormonálních změn na centrální nervový systém látkou označovanou jako serotonin.

Otázka: Co je PMS
Odpověď: Premenstruační syndrom (PMS) je kombinací psychických a fyzických příznaků, které se objevují v průběhu 1-2 týdnů před menstruací.Tyto příznaky mohou kolísat od mírného diskomfortu až k závažným potížím, které ovlivňují běžné denní aktivity, školu, práci nebo vztahy.

Novinky

Rozhovor o PMS v brněnské televizi

http://www.b-tv.cz/vlna-z-brna.html?ep=2084
Copyright © PMS poradna 2010.
Design by FreshConcept
Powered by FreshAdmin