Co je PMS

Premenstruační syndrom (PMS) je relativně častým stavem, který postihuje 13 až 26% menstruujících žen. Klinicky závažný PMS charakterizují psychické a fyzické příznaky, které se objevují několik dní až dva týdny před menstruací a mizí krátce po začátku menstruačního krvácení. U žen trpících premenstruačním syndromem je přítomna celá řada příznaků psychických (nejčastěji výkyvy nálad, deprese, úzkost, podrážděnost) a tělesných (napětí a zvýšená citlivost prsou, pocity plnosti břicha- tzv. nafouklost, otoky). Dále je obvykle přítomna únava, obtížné soustředění, zvýšená chuť k jídlu nebo přírůstek váhy.

Nejzávažnější formou PMS je premenstruační dysforická porucha (PMDD), která se vyskytuje přibližně u 3-8% žen. Při PMDD trpí žena nejméně pěti závažnými příznaky, včetně jednoho psychického /deprese, úzkost, podrážděnost nebo výkyvy nálad/, a tyto příznaky jsou natolik závažné, že výrazně narušují běžné denní aktivity ženy.

Pro obě diagnózy platí, že příznaky nejsou pouhým „premenstruačním zhoršením" psychického nebo jiného onemocnění.

Co způsobuje PMS?

Lékařský výzkum stále pracuje na objasnění přesné příčiny premenstruačních příznaků. Víme, že PMS je spojen se změnami hladin hormonů během menstruačního cyklu. Jakmile se tělo připravuje na menstruaci, hladiny hormonů, estrogenu a progesteronu, se mění. Právě tyto změny jsou spojeny s příznaky PMS. Jak moc trpíte záleží hodně na Vašem životním stylu, ale také na rodinné anamnéze. Pokud Vaše matka nebo sestry mají tyto příznaky, budete mít pravděpodobně stejné potíže. Premenstruační příznaky mohou být také zhoršeny stresem nebo fyzickým vyčerpáním.

Novinky

Rozhovor o PMS v brněnské televizi

http://www.b-tv.cz/vlna-z-brna.html?ep=2084
Copyright © PMS poradna 2010.
Design by FreshConcept
Powered by FreshAdmin